21 kwietnia 2019

13 książek na Wielkanoc | Book Tag (Okoń w Sieci)


Podobno Wielkanoc kojarzy się z odcieniami zieleni i żółci - przedstawiam więc kilkanaście książek z okładkami w tych barwach oraz informacją, na które z nich warto poświęcić czas i pieniądze.
~ * ~

Im częściej oglądam Okonia w Sieci, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że zgadzamy się w niemal każdym temacie. Dlatego właśnie, gdy w dzisiejszym wielkanocnym filmie wspomniał, by wykorzystywać stworzony przez niego, dość nietypowy booktag, stwierdziłam, że najwyższy czas skorzystać z jego zachęty i... voila. 

Oto przed Wami wpis z zielono-żółtymi książkami, które Ksiazkowe.pl "kocha" lub "nie kocha".

Tytuł: "Pozłacane wilki" 
Autor: Roshani Chokshi
Wydawnictwo: Galeria Książki
Okładka: zielona
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Roshani Chokshi pokochałam już za historię o młodej Aru, jednak w "Pozłacanych wilkach" połączyła dwa miejsca, które od lat niezmiernie mnie fascynują - francuski Paryż i kulturę Egiptu. Okładka łączy odcienie zieleni i złota, a jej piękno nie zwodzi, albowiem treść jest równie śliczna. Wciąga, oczarowuje i sprawia, że czytelnik nie może doczekać się kolejnych powieści autorki.



Tytuł: "Okrutny książę" 
Autor: Holly Black
Wydawnictwo: Jaguar
Okładka: żółto-biała
Książkowe Kocha/Nie Kocha

"Okrutny książę" to historia, którą jedni cenią, zaś drudzy zastanawiają się, jak można to czytać. 
Należę do pierwszej grupy i nie kryję się z tym, że świat elfów, pełen magii barwnych postaci oraz ciętego języka głównych bohaterów w pełni mnie oczarował. Być może nie ma w nim miejsca na wielkanocne jajeczko, jednak zapewniam, że fabuła zachwyca tak samo jak okładka.
Tytuł: "Niedźwiedź i słowik" 
Autor: Katherine Arden
Wydawnictwo: Muza
Okładka: zielona
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Nie wiem, czy w całej książkowej blogosferze znajdzie się większa miłośniczka bajek i baśni ode mnie (nie licząc Gosiarelli). Wspominam o tym nie bez powodu, ponieważ "Niedźwiedź i słowik" to historia oparta słowiańskich wierzeniach, łącząca klimat baśni z horrorem. Zresztą przyjrzyjcie się okładce - na pierwszy rzut oka widać konia, niedźwiedzia i rośliny, jednak jeśli przypatrzymy się uważniej, ujrzymy też kości, czaszkę czy zakrwawiony miecz.


Tytuł: "Sztuka słyszenia bicia serca" 
Autor: Jan-Philipp Sendker
Wydawnictwo: Jaguar
Okładka: żółta
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Nieco baśniowa, pełna wiary w miłość, doprawiona łyżką stołową magii i szczyptą melancholii historia Jana-Philippa Sendkera niesie w sobie lekcję o zaufaniu i jest lekturą, która nigdy się nie zestarzeje. Moda na nią nigdy nie zaniknie, ponieważ mówi o wartościach uniwersalnych, których - miejmy nadzieję - nigdy nie zatracimy jako społeczeństwo.




Tytuł: "Mitologia nordycka"
Autor: Neil Gaiman
Wydawnictwo: MAG
Okładka: zielona
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Podobno wszystko, co wyjdzie spod pióra Neila Gaimana jest fantastyczne i niezaprzeczalnie warte uwagi. Nie potwierdzę ani nie zaprzeczę - znam dosłownie kilka z jego książek i o ile nie każda mnie zachwyciła, o tyle muszę przyznać, że doceniam warsztat pisarza i sposób, w jaki kreuje historie. "Mitologia nordycka" uwodzi okładką i jest jedną z tych książek, które skrywają równie intrygujące wnętrze.

Tytuł: "Notes młodej pisarki" 
Autor: Ewa Nowak
Wydawnictwo: Egmont
Okładka: żółta
Książkowe Kocha/Nie Kocha


Według nagradzanej autorki kilkudziesięciu książek dla młodzieży, młode dziewczyny - gdyż pozycja skierowana jest ewidentnie do uczennic szkół podstawowych i gimnazjów - napiszą dobre historie tylko, jeśli wymarzony chłopak ich nie kocha, koleżanki obgadują, rodzice kochają rodzeństwo bardziej, a samej młodej pisarki nikt w otoczeniu nie rozumie. Do tego powinna mieć ona kompleksy na punkcie własnego ciała, czuć się samotna i nie mieć z kim porozmawiać, kłócić się z rodziną i mieć trudności z nauką. "Notes młodej pisarki" to niestety poradnik pełen takich nonsensów, więc jeśli Wasze siostry lub córki - dla chłopców niestety nic takiego nie wyszło, ale może to dobrze - piszą, nie podsuwajcie im tej pozycji pod nos. Chyba że chcecie, by szukały inspiracji w częstszych kłótniach z rodzicami i rodzeństwem czy też odizolowały się od otoczenia.


Tytuł: "Wielki ogarniacz życia we 2"
Autor: Pan Buk, Pani Bukowa
Wydawnictwo: Znak
Okładka: zielona
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Jeśli szukacie wspaniałego poprawiacza humoru, który rozbawi i odciągnie myśli na lepsze tory, to "Wielki ogarniacz życia we 2" i inne tytuły z tej serii to propozycja idealna. Kiedyś nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać. Dziś wiem, że sięgnę po każdy kolejny poradnik państwa Buków, gdyż ten z powodzeniem rozbawił mnie, jak i całą moją rodzinę.





Tytuł: "Jeremi Przybora małoletnim
i stuletnim" 
Autor: Jeremi Przybora 
Wydawnictwo: Egmont
Okładka: żółta
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Bajki, bajki, bajki... Mogłabym ich słuchać codziennie. Chociaż do zamążpójścia mi daleko, czasami budzi się już we mnie instynkt macierzyński i zazwyczaj jedną z obietnic, które sobie wtedy stawiam, jest wprowadzanie dziecka w świat bajek już od najmłodszych lat. Oczywiście z rozsądkiem, by  córka nie całowała żab, licząc na księcia, a synek nie sprawdzał każdej wysokiej wieży w poszukiwaniu księżniczki.

Tytuł: "Rozkosz nieujarzmiona" (recenzja)
Autor: Larissa Ione
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Okładka: zielona
Książkowe Kocha/Nie Kocha

"Demonica" to jedna z tych serii, które idealnie pasują do akcji trzech booktuberek - Crimelpoint, Jennifer Reads i Majastetycznie - o niedocenianych książkach. Larissa Ione stworzyła cholernie seksowną, wciągającą fantastykę opowiadają o demonach żyjących z seksualnej energii. Nic dziwnego, że seria jest diabelsko namiętna. Do tego fantastyczny - nieraz czarny - humor, który zapada w pamięć. Ja do dziś pamiętam niektóre momenty i wciąż bawią tak samo.




Tytuł: "Farcry. Odkupienie" 
Autor: Urban Waite 
Wydawnictwo: Insignis
Okładka: żółta
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Od razu przyznaję się bez bicia - nie czytałam, nie grałam. Nie mam opinii. Wiem jednak, że niektórzy z Was sięgają po książki oparte na uniwersach z gier, więc pokazuję i tę propozycję. Z pewnością jest zdrowszą alternatywą dla gry - godziny, które moglibyście spędzić przy komputerze, męcząc oczy, można zamienić na książkę w temacie. A nuż okaże się równie wciągająca!
PS. Zamierzam grać, tylko cicho sza! Poluję na dobrą okazję cenową.

Tytuł: "Kraina opowieści. Zaklęcie życzeń" 
Autor: Chris Colfer
Wydawnictwo: Młodzieżówka
Okładka: zielona
Książkowe Kocha/Nie Kocha


Gwiazda Glee - chłopak o wyjątkowo wysokim głosie, który bez problemu śpiewa największe broadwayowskie hity z "Wicked" - napisała książkę. I to nie byle jaką! "Kraina Opowieści. Zaklęcie życzeń" otwiera cykl powieści osadzonych w baśniowym świecie. Znajdziecie tutaj różne historie, w tym o znanych z bajek postaciach, ale przedstawione w wersji "co by było, gdyby...". Ponadto książka jest po prostu przepięknie wydana! Twarda oprawa z bardzo przyjemnie specyficzną w dotyku okładką to po prostu spełnienie marzeń okładkowych macaczy.


Tytuł: "Disney Księżniczki. 
Ubrania do kalkowania" 
Autor: opracowanie zbiorowe 
Wydawnictwo: Ameet
Okładka: żółta
Książkowe Kocha/Nie Kocha

Mam 26 lat i jestem niemal pewna na 99.9%, że powinnam być jedną z księżniczek Disneya. Serio. Mam kochającą siostrę jak Elsa i Anna, rosnącą biblioteczkę jak Bella, miłość do dzikich zwierząt jak Jasmina, upodobane do zbierania dziwnych rzeczy jak Ariel i długie włosy jak Roszpunka (chociaż nie aż tak długie, by ktoś mógł po nie wejść choćby do okna na parterze...). Dlatego bez wstydu sięgam po książeczki dla małych księżniczek, które równie mocno jak ja wierzą w bajki i ich magię.



Tytuł: "Randka z Hugo Bosym" 
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wydawnictwo: Burda Książki
Okładka: żółto-zielona
Książkowe Kocha/Nie Kocha


O ile pałam niezmiernym sentymentem do kilku starszych książek Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, o tyle nowsze wydają mi się coraz mniej logiczne i interesujące. W przypadku "Randki z Hugo Bosym" męska narracja leży i kwiczy pod kątem realizmu - to nie tylko moje odczucia, lecz także kolegi, któremu pokazałam parę fragmentów). Ponadto tempo tej historii momentami wygląda jak wyścig. Lubię, gdy akcja jest wartka i nie ma zbędnych przedłużeń, ale tu miałam wrażenie, że autorce bardzo się spieszyło do skończenia powieści. Tak bardzo, że za mocno wcisnęła gaz i trzeba wystawić mandat za przekroczenie prędkości.



Warto wspomnieć także o:

Magia kąsa - Ilona Andrews (recenzja
Porwana pieśniarka - Danielle L. Jensen (recenzja
Save Me - Mona Kasten 
Jeszcze dzień życia - Ryszard Kapuściński (recenzja)
Będzie bolało - Adam Kay
Wybrana - Naomi Novik
Był sobie pies - W. Bruce Cameron
Małe Licho i tajemnica Niebożątka - Marta Kisiel
Papierowa księżniczka - Erin Watt
Bestiariusz słowiański - Paweł Zych, Witold Vargas
Inne światy 

7 komentarzy:

  1. Państwo Bukowie są świetni! 💚
    A po "Pozłacane wilki" muszę sięgnąć, bi dużo dobrego słyszę, a i mnie też kusi okładka 💚

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki :) kilka tytułów dodanych do listy „do przeczytania” ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pozlacane wilki brzmia brzmia fascynujaco, juz nawet sam tytul i okładka kuszą!

    OdpowiedzUsuń
  4. Znalazła się i moja ukochana Mitologia Nordycka! Świetne pozycje to również Okrutny książę i Pozłacane wilki :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy zestaw :) Wyguglam sobie na pewno "Sztukę słyszenia..."

    OdpowiedzUsuń
  6. Bajki i fantasy to może niekoniecznie moje klimaty ale może warto spróbować przeczytać coś nowego :)

    OdpowiedzUsuń

Na blogu korzystam z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności Bloga.