19 września 2015

Nieustanne poszukiwania: "Mercy. Miłosierna" - Rebecca Lim Anioł, który spadł na ziemię, by odkupić swoje winy.
Anioł, który musi na nowo poznać siebie.
Anioł, który zrobi wszystko, by odnaleźć zaginioną dziewczynę.

***

Tytuł: Mercy. Miłosierna
Tytuł oryginalny:
Mercy

Autor: Rebecca Lim
Wydawnictwo:
YA!
Data wydania: Marzec 2015
Liczba stron: 302
Cena: 34,9 zł
Martyna - ocena: 6/10

Powieści młodzieżowe to już nie do końca moja bajka. Fantastyka i paranormal tym bardziej. Powoli zaczynam odchodzi od tych drugich, jednak raz na jakiś czas w zapowiedziach pojawia się tytuł, który zaciekawi mnie na tyle, że po prostu się z nim mierzę. Nie po to rzecz jasna, by zjechać go z góry na dół. Bardziej po to, by na nowo poczuć fascynację tym gatunkiem i zwyczajnie do niego wrócić.
Właśnie z tego powodu w moje ręce trafiła "Mercy. Miłosierna".

Mercy jest wygnanym z raju aniołem, jednak nie ma o tym pojęcia. Nie wie ile ma lat, skąd pochodzi, ani dlaczego co jakiś czas budzi się w ciele innej osoby. Tym razem trafiła do ciała nastoletniej Carmen, która jest solistką w chórze i właśnie zmierza do Paradise - miasta, w którym ma odbyć się bardzo ważny koncert. Tam właśnie poznaje Ryana - chłopaka, który przed laty stracił siostrę w niewyjaśnionych okolicznościach. Wraz z nim Mercy postanawia rozwikłać zagadkę jej zaginięcia. Nie jest to jednak proste.
Kiedy zdecydowałam się przeczytać "Mercy" sądziłam, że książka okaże się być typowym paranormal romance, może nawet napisanym na podobieństwo sagi Szeptem. I w miarę czytania początkowych rozdziałów tak właśnie czułam. Później okazało się niestety, że różnica między jedną książką a drugą jest wręcz kolosalna. I wcale nie jestem pewna, czy to dobrze.

Według mnie "Mercy" nie jest romansem. Ani paranormalnym, ani żadnym innym. Nie znalazłam w książce wątku miłosnego, a jeśli nawet jakiś był, to okazał się bardzo mizerny. Właściwie nie potrafię nawet stwierdzić, z którym z bohaterów autorka chciała stworzyć miłosny duet. Pojawiły się bowiem dwie męskie postacie - Ryan i Luc, ale żaden z nich nie wytworzył z Mercy chemii.
Poza tym obaj chłopcy pojawiali się w książce sporadycznie. Ryana poznać mogliśmy nieco bardziej, ale i tak nie mogę pozbyć się wrażenia, że Lim w swojej książce skupiła uwagę głównie na Mercy/Carmen oraz na poszukiwaniach zaginionej dziewczyny.

A propos poszukiwań warto uściślić, że był to główny wątek powieści, przynajmniej w moim odczuciu i jeśli skupiłabym uwagę wyłącznie na nim, uznałabym, że trafiłam na dobrą książkę z wątkiem kryminalno-sensacyjnym. Lim udało się mnie zaintrygować, a szukanie porywacza i potencjalnego zabójcy okazało się nie lada gratką. Szkoda tylko, że rozwiązanie okazało się tak oczywiste.

W książce podobało mi się również zestawienie Mercy z Carmen. Dziewczyny były tak bardzo odmienne, że ciekawym elementem stało się śledzenie poczynań tak mocnego charakteru w tak wątłym ciele. Tym bardziej, że Mercy posiadała szczególne, nienaturalne umiejętności.

Rebecca Lim napisała powieść, która w mojej opinii ma tyle samo plusów, co minusów. Nie dało się nie zauważyć jednych, czy drugich, gdyż książka składała się równej mierze z dobrych i słabych momentów. Nie powiem jednak, by czas poświęcony na lekturę tej powieści był czasem straconym, ale nie wzbudził we mnie również chęci na powrót do tych klimatów.


Za książkę dziękuję wydawcy!

10 komentarzy:

 1. Książka czeka już na mojej półce, więc na pewno niedługo po nią sięgnę. Mam nadzieję, że spodoba mi się jednak trochę bardziej niż Tobie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czekam na Twoją opinię i życzę, żeby spodobała Ci się bardziej ;)

   Usuń
 2. Spodziewałam się, że książka bardziej zspisze się w pamięci. Obawiam się, że mimo dobrych chęci nie znajdę w niej wbijających w fotel sytuacji i emocji...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś od początku ta książka nie wzbudziła we mnie dużego zainteresowania. Nie przepadam za paranormalami, przeczytałam do tej pory kilka i naprawdę nie zanosi się na to, by było ich więcej. Gdyby wpadła mi w ręce, pewnie bym ją przeczytała, ale na razie tak się nie stało i nie żalu nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja akurat dzisiaj przeczytałam i nie jestem jakoś mega zachwycona... Waham się pomiędzy 5 a 6. Cóż, chyba to nie była książka dla mnie, wątek miłosny... no niby go nie było, ale ja bym chyba wolała jego delikatną obecność, a sama MercoCarmen wnerwiała mnie czasami :P
  Pozdrawiam, u mnie recenzja Zagubionego herosa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli ogólnie mamy podobne odczucia, a więc coś musi w tym być ;)

   Usuń
 5. j mi chyba nigdy nie przejdzie czytanie młodzieżówek i romansów paranormalnych - przy nich najbardziej się relaksuje, a mam już trochę wiosen za sobą.
  Może się skusze na książkę, bardzo lubię powieści o aniołach - to chyba widać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Tobie książka mogłaby się spodobać bardziej niż mi :)

   Usuń
 6. Ja bardzo chcę przeczytać tę książkę ze względu na wątek kryminalny, ale trochę zbiłaś mi klina.

  OdpowiedzUsuń
 7. Powinnam juz przestać czytać młodzieżówki, ale nie potrafie;) Lubie lekkie i niezobowiązujące lektury, pozwalają mi ,ez trochę się odmłodzićwiczenia :D może się skuszę
  Pozdrawiam Justyna z  książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń

Na blogu korzystam z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności Bloga.