31 stycznia 2022

Mądre bajki o ekologii, czyli "Miron w pułapce" i "Reginka szuka domu"


Nie ma to jak mądre bajki. Czas więc na dwie ekologiczne historie dla dzieci - oto "Miron w pułapce" i "Reginka szuka domu".

Chcecie nauczyć swoje dzieci ekologii, ale nie wiecie, jak wzbudzić zainteresowanie tematem? Wyjaśnianie na przykładzie obserwacji żywej przyrody nie działa? HarperKids przychodzi Wam z pomocą i bardzo przystępnym wyjaśnieniem wybranych zagadnień w serii bajek "Pomóż mi przetrwać".

"Reginka szuka domu" opowiada historię królowej z gatunku trzmiela ogrodowego, która fruwa w poszukiwaniu schronienia. Potrzebuje miejsca, w którym będzie mogła założyć gniazdo, oraz źródła pożywienia. Po drodze niestety pakuje się w tarapaty, gdy wpada do kałuży. Z pomocą przychodzi jej Staś. Czy wspólnie uda im się znaleźć dla Reginki nowy dom?

Natomiast "Miron w pułapce" to opowiadanie o foce Mironie, który przyszedł na świat nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Gdy nieco podrósł, mama odpłynęła, rzucając mu tym samym wyzwanie, by sam zdobył pożywienie. Miron zaczyna więc walkę o przetrwanie i naukę samodzielności. W trakcie własnych przygód zaplątuje się w sieć. Czy uda mu się z niej uwolnić?

Autorką obu książek jest Ewa Nowak. Ilustrowała je zaś Anna Łazowska i zrobiła to naprawdę bajecznie. Oprawa graficzna była pierwszym, co ściągnęło mnie do tych opowiadań. Wracając jednak do pisarki, przyznaję, że miałam z początku nieco obaw. Miałam styczność z kilkoma jej książkami w przeszłości i, łagodnie mówiąc, nie należały nigdy do moich ulubionych. Jednakże seria "Pomóż mi przetrwać" zapowiada się inaczej. Pod postacią opowiadań dla dzieci autorka przekazuje informacje o różnych zwierzętach, ich życiu i ochronie. Pokazuje czytelnikowi, jak możemy pomóc im przetrwać lub też po prostu nie szkodzić.

Opowiadania napisane są dużą, wyraźną czcionką. Nie zawierają wiele treści i nie dają czasu na nudę. Akcja płynie w nich wartko, z jednej strony na drugą. W moim oczach obie książeczki będą idealnie nadawać się dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Myślę, że sprawdziłyby się też jako pierwsze samodzielne czytanki.

W serii ukazały się także książeczki: "Elwirka na śnieżnej pustyni", "Porwanie jeża Eliasza", "Mała Asia w wielkiej puszczy" oraz "Złamane skrzydło Adrianka". Zamierzam się ze wszystkimi zapoznać jeszcze w tym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Na blogu korzystam z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności Bloga.