16 września 2018

Czytanie na ekranie, czyli przegląd ekranizacji książek #1

Od czasu do czasu bardzo lubię sprawdzić, co zadziało się w świecie filmowym w temacie ekranizacji książek. Dziś opowiem Wam o dwóch, po które sięgnęłam z czystej ciekawości.
~ * ~Na pierwszy ogień pójdzie "Wojna i pokój", czyli serialowa adaptacja słynnej powieści Lwa Tołstoja - produkcja, która niesamowicie mnie pochłonęła w przeciwieństwie do jednej z wersji filmowych, które próbowałam oglądać w przeszłości. Wojna, rodzina, zdrada, miłość... Samej historii przedstawiać chyba nie trzeba - akcja dzieje się na przestrzeni wojen napoleońskich, gdzie przeplatają się losy licznych, mniej i bardziej zamożnych, postaci. Co warto zaznaczyć, dużą uwagę przyłożono tutaj do pokazania postaci drugoplanowych oraz nadania każdemu białych i czarnych barw, utrudniających jednoznaczną ocenę. Niestety omawiana produkcja ma też minusy - największym z nich jest chyba potraktowanie po macoszemu jakże istotnego zagadnienia  tytułowej wojny na rzecz wątków romansowych i obyczajowych. Szkoda, że serial nie został jednak rozłożony na kilka odcinków więcej, byleby pokazać tę historię jak najporządniej.
Osobom, które lubią filmy obyczajowe i prozę Tołstoja - polecam. Jednak tym, którzy oczekują perfekcyjnej ekranizacji, radzę podejść do serialu BBC z pewną dozą ostrożności.

"Poldark" to z kolei serial, który, podobnie jak książka, z początku kompletnie mnie nie zaciekawił. Przyznam, że tak jak przeczytałam pierwszą połowę "Rossa Poldarka", lekko zmuszając się do kontynuowania, tak z równym brakiem entuzjazmu minęły mi seanse trzech czy czterech odcinków rozpoczynających pierwszy sezon.
Na szczęście potem było już lepiej. Gdy docierałam do końca kolejnych odcinków, cieszyłam się, że mam jeszcze kolejne na DVD, zaś gdy wreszcie obejrzałam finał i zdałam sobie sprawę, że to na razie koniec, zaczęłam sprawdzać w Internecie, czy można gdzieś zakupić już kolejne płyty. Co prawda, z braku czasu i funduszy oraz z racji dużego wyboru innych produkcji, w końcu nie sięgnęłam jeszcze po kolejne sezony serialu, niemniej mam nadzieję, że to niedługo się zmieni.

~ * ~

A czy Wy lubicie seriale historyczne? Oglądaliście "Wojnę i pokój" lub "Poldarka"? Może polecicie mi coś dobrego w tym gatunku?

2 komentarze:

  1. Oglądałam prxypadprzy jeden odcinek Poldarka i wydał mi się całkiem interesujący. Dałam cynk mamie i ona oglądała wszystkie. Bardzo się jej podoba. Ja na pewno kiedyś też nadrobię :)

    OdpowiedzUsuń

Na blogu korzystam z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności Bloga.