24 listopada 2020

Pamiętniki Alana Rickmana zostaną wydane w formie książki!


Czy Severus Snape, szeryf z Nottingham i Hans Gruber pisali pamiętniki? Cóż, oni może nie, ale odtwórca tych ról - Alan Rickman - jak najbardziej!Podejrzewam, że wśród książkoholików nie ma osoby, która chociaż nie kojarzy nazwiska Rickmana, nie mówiąc o postaciach, które odgrywał. Zmarły ponad cztery lata temu aktor, prócz tęsknoty i żalu, pozostawił po sobie nie tylko genialne role filmowe czy teatralne, lecz również pamiętniki, które pisał regularnie od lat 90. 

Według The Guardian pamiętników powstało aż 27. Mają one zawierać nie tylko anegdoty z życia aktora, jego przemyślenia lecz także opisy relacji czy zainteresowania polityczne. Za spójne opracowanie pamiętników będzie odpowiedzialny Alan Taylor, wydawca Scottish Review of Book, natomiast dystrybucją zajmie się szkockie wydawnictwo Canongate, które w swoim oświadczeniu podało:

Pamiętniki pokazują nam jednak prawdziwego Alana Rickmana, mężczyznę zabawnego, pełnego pasji, czasami prowokującego, a także świeże spojrzenie na jego twórczość. Pisał je tak, jakby rozmawiał z przyjacielem. Krótkie i zwarte akapity tworzą nam przepastne obrazy, oferując nam wgląd w jego proces myślowy i opinie na temat przyjaciół oraz świata. Są intymne, złożone i bardzo zabawne.


Wdowa po Alanie Rickmanie, Rima Horton, przyznała, że cieszy ją wybór wydawnictwa, które obejmie pieczę nad pamiętnikami jej nieżyjącego męża. Nam pozostaje tylko czekać, aż oficjalnie zostaną one wydane, a potem, miejmy nadzieję, przetłumaczone również na język polski.

~*~


Alan Sidney Patrick Rickman urodził się 21 lutego 1946 roku w Londynie i był brytyjskim aktorem filmowym oraz teatralnym, a także reżyserem i scenarzystą. Zasłynął rolami takimi jak: Hans Gruber w Szklanej Pułapce, pułkownik Christopher Brandon w Rozważnej i romantycznej, szeryf z Nottingham w Robin Hoodzie: Księciu złodziei czy Severus Snape w filmach o Harrym Potterze. Zmarł po walce z rakiem trzustki 14 stycznia 2016 roku w Londynie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Na blogu korzystam z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności Bloga.