19 kwietnia 2015

9 książek New Adult, które skradną Twoje serce

Wszyscy kochają listy TOP, jednak ja nie lubię układać książek po numerkach. Mam takie, które uwielbiam i nie umiałabym ich ustawić w kolejności od najlepszej. Dlatego przedstawiam zestawienie 9 książek z gatunku New Adult, które skradną Wasze serca.

~ * ~


"Maybe Someday" - Colleen Hoover [recenzja wkrótce]
Miałam przyjemność poznać przedpremierowo najnowszą powieść Colleen Hoover dzięki Wydawnictwu Otwarte. I powiem Wam, że w 2015 roku jeszcze nic nie sprawiło mi tyle radości i nie dodało tyle motywacji! Ta historia porusza serca. Niby jedna z wielu, ale jednocześnie jedyna i niepowtarzalna. "Maybe Someday" zawiera również przepiękne piosenki, których nie tylko poznajemy teksty, ale także możemy posłuchać na stronie autorki! W Stanach wypuścili wydanie z płytą, szkoda, że u nas raczej się na to nie zapowiada.

"Morze spokoju" - Katja Millay [recenzja]
Jedna z książek, która rozsławiła nurt New Adult w Polsce. Wyciskacz łez, łamacz serc, tester wytrzymałości emocjonalnej. Od pierwszej strony trzyma czytelnika i nie pozwala odejść, skrywając sekret, którego w literaturze NA dotąd nie było. 
Jedynie szkoda, że autorka nic więcej nie napisała.


Okropna gafa z tym "women". Miała być liczba pojedyncza, a w ekscytacji machnęła się mnoga.


"Zaczekaj na mnie" - J. Lynn [recenzja]
Majstersztyk emocjonalny. Rozśmiesza, wzrusza, porusza i zawirowuje. Tylko nie suszy, bo pod koniec książki byłam cała we łzach i przeżywałam kaca poksiążkowego. Poważnego, serio. Weźcie sobie tytuł książki do serca i zaczekajcie na nią jako na genialną reprezentantkę nurtu New Adult.

"Dziesięć płytkich oddechów" - K.A. Tucker [recenzja]
Proste przesłanie, prosta historia, a do tego wodospad emocji. Gdy w końcu wraz z bohaterką dociera do nas sens tytułu i jej prywatnej mantry, może dosłownie zaprzeć dech w piersiach. Ja wzięłam sobie radę autorki do serca i wsparła mnie już w niejednej sytuacji od premiery książki w 2014 roku. 
Kontynuacja - "Jedno małe kłamstwo" -  jest równie nieziemska [recenzja]. Zaś wrażenia z trzeciego, równie cudnego i kochanego tomu - "Cztery sekundy do stracenia" -, tylko czekają na publikację [recenzja wkrótce]! 

"Hopeless" - Colleen Hoover [recenzja]
Wgryzałam się w tę historię przez pierwsze sto stron. Wtedy zatonęłam i nie mogłam się wynurzyć, dopóki nie dotarłam do ostatniego słowa pełna zachwytu nad kunsztem pisarki. Moje uwielbienie potwierdziła tą samą historią z punktu Holdera, czyli "Losing Hope" [recenzja], swoją drugą serią z "Pułapką uczuć" [recenzja] i "Nieprzekraczalną granicą" [recenzja] oraz wspomnianym wyżej cudem literatury New Adult "Maybe Someday".Powód, by oddychać - Rebecca Donovan [recenzja]
Rebecca Donovan sprawiła, że przepłakałam kilka dobrych godzin, a mama, widząc, w jakim jestem stanie, nalegała, bym przerwała lub kompletnie skończyła lekturę. Momentami czytałam opisy okrucieństw po kilka razy, nie mogąc uwierzyć w takie bestialstwo. Innym razem rozkoszowałam się chwilami szczęścia, tak niedozwolonymi i jednocześnie potrzebnymi Emily. Bomba emocjonalna i dobre wprowadzenie przemocy domowej na młodych do literatury NA.
Utrata - Rachel Van Dyken [recenzja]
Cudna, kochana historia o dwójce ludzi, którzy nie wiedzą, co skrywa przyszłość. Wywoływacz i łez, i śmiechu, i rumieńców, i strachu. Zdecydowanie najlżejsza emocjonalnie pozycja z całego tego zestawienia. Czytelnikom Książkowego Kocha, Nie Kocha powinna się ona spodobać - w końcu jest o tym, jak kochać, gdy życie pokazuje, że "nie kocha" może być lepszą opcją.
Piękna katastrofa - Jamie McGuire [recenzja w przygotowaniu]
Uwaga, uzależnia! Akcja leci jak błyskawica i pochłania czytelnika jak najmocniejszy narkotyk. Bohaterowie walczą z przeszłością i kłodami rzucanymi pod nogi i czasem nawet te najprostsze sposoby okazują się skuteczne.
Niech najlepszym poleceniem będzie ten cytat: 
„To niebezpieczne pragnąć kogoś tak bardzo. Ty próbujesz go ratować, a on ma nadzieję, że ci się uda. To katastrofa.”

Love, Rosie* - Cecelia Ahern [recenzja]
Historia Alexa i Rosie jest przepięknym przykładem trudnej drogi do miłości, ale nie tylko. Ukazuje nam, ile trzeba dać od siebie, by wyjść na prostą i jak wielki wpływ na przyszłość naszą i bliskich może mieć jedno niedopatrzenie lub błędna decyzja
Tak dużo emocji! Tak wiele listów, niemówionych rozmów, nieopisanych uczuć! 
I tak nieziemska ekranizacja!
*Książka znana również pod tytułem "Na końcu tęczy" ["Where Rainbows End"].

~ * ~

Co sądzicie o takich listach? Mam ich w planach jeszcze co najmniej kilka.

44 komentarze:

 1. Czytałam Love Rosie, Hopeless, Losing Hope i Pułapkę Uczuć - wszystkie niesamowicie mi się podobały!

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno po książki sięgnę gdy tylko nadarzy się okazja! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak, po które udało się sięgnąć do tej pory?

   Usuń
 3. Te, które czytałam - potwierdzam, są piękne ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że znasz "Piękną katastrofę", Hoover, Tucker i Dyken :D Coś jeszcze?

   Usuń
 4. Piękna katastrofa była moją pierwszą powieścią z tego gatunku, w dodatku czytałam ją w oryginale i bardzo miło wspominam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moją pierwszą z powyższej listy było "Morze spokoju" :)

   Usuń
 5. Czytałam wszystkie poza trzema... Zarówno "Morze spokoju" jak i "Hopeless", a w szczególności już "Piękną katastrofę" czy "Dziesięć płytkich oddechów" to prostu... zaczęło się tak fajnie, a potem ... w żadnym wypadku nie zaliczyłabym tych powieści do moich ulubionych. Z "Zaczekaj na mnie" jest troszkę lepiej, ale minimalnie. Co do "Na końcu tęczy"... już myślałam, że Ci bohaterowie faktycznie się nie zejdą. Dużo frustracji przy tych tytułach, lecz mam już zarówno "Utratę" jak i "Podwód by oddychać", więc może tamte mi się spodobają? Jeszcze nie czytałam jakiegoś dobrego NA, a konsekwentnie poszukuję takiego, bo ta grupa to moja kategoria wiekowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurczę, a to szkoda, byłam pewna, że Ci się te książki spodobają.

   Usuń
 6. Ciekawa lista :)
  "Love Rosie" całkowicie mnie pochłonęło, ta sama sytuacja była z "Hopeless". Pozostałe książki mam w planach, szczególnie nie mogę się doczekać aż przeczytam "Maybe someday", mam nadzieję, że dorówna "Hopeless" :) "Utrata" czeka na półce, ale chyba już długo czekać nie będzie skoro tak ją chwalisz :) Resztę książek z tej listy na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Co do Hopeless, ta książka jest przypisana do działu "literatura młodzieżowa", a nie "new adult".
  Wracając do pozostałych, prawie wszystkie książki, prócz "Utraty" i "Maybe Someday", czytałam i wstrząsnęły mną tak samo jak tobą. "Dziesięć płytkich oddechów" to książka, którą czytałam dwukrotnie, a mimo to, nie mogę pojąć o co chodzi z tymi oddechami. Mam kilka teorii i niby to rozumiem, ale jestem osobą, która musi mieć coś, co potwierdzi jej teorię. xd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie Sky miała 17 lat, prawda. Dla mnie to zawsze będzie New Adult. Porusza takie sprawy, które idealnie wpasowują się w ten gatunek.
   Oddechy są potrzebne po prostu do życia, nie? :)

   Usuń
 8. "Hopeless" było przecudowne, na samą myśl pyszczek mi się cieszy. "Morze..." uwielbiam, po prostu taka perełeczka! "Dziesięć..." to mój osobisty faworyt, chyba nie spotkałam jeszcze NA, które byłoby dla mnie lepsze. "Powód..." był niezły, ale mnie nie powalił. "Love, Rosie" to najnowsze odkrycie, ale zasłużenie się tutaj znajduje, to świetna i wzruszająca historia! :) Jak ja Ci zazdroszczę, że już przeczytałaś "Maybe someday", kurczę no, nie mogę się tego doczekać! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przypomniałaś mi tym zestawieniem kilka pięknych książek i naprowadziłaś na kilka nowych. Dziękuję bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że udało Ci się coś z tej listy przeczytać i nie byłaś rozczarowana :)

   Usuń
 10. Nie czytałam tylko "Maybe Someday", ale mam ją już na półce, więc niebawem i ją poznam. I muszę przyznać, że z powyższej listy wszystkie powieści uwielbiam, prócz ''Love Rosie'', która nie przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam niektóre z tych książek i zdecydowanie mogę powiedzieć, ze zachwycają :) W wolnej chwili na pewno będę do nich powracać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie niestety Dziesięć płytkich oddechów na kolana nie powaliło, dla mnie cała seria jest taka nijaka. Za to Utratę bardzo dobrze wspominam, ale trzeba przyznać, że to jednak przesłodzona (ale cudowna!) książka. Morza Spokoju się trochę obawiam, bo chociaż mam na swojej półce to wszystkie te zachwyty mnie trochę odstraszają ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Tucker własnie uwielbiam, szczególnie za "Cztery sekundy do stracenia" :)

   Usuń
 13. ,,Love, Rosie" mam na swoim stosiku, niedługo przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Co prawda nie przepadam za tym nurtem i przeczytałam tylko Love, Rosie, ale planuję również Utratę:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przeczytałam wszystkie I wszystkie gorąco polecam!?

  OdpowiedzUsuń
 16. "Zaczekaj na mnie" oraz "Hopeless" to książki, które znam i dobrze wspominam. Na resztę mam ochotę - w najbliższym czasie sięgnę po kontynuację "Hopeless" oraz "Love, Rosie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamówiłam sobie ostatnio "Szukając Kopciuszka" w oryginale - wolę jednak mieć papierową wersję niż e-booka ;)

   Usuń
 17. Czytałam "Morze spokoju" i "Dziesięć płytkich oddechów" (sens tytułu rzeczywiście był bardzo ciekawy), a "Piękna katastrofa" wciąż czeka na półce, bo już od dłuższego czasu nie mam chęci na kolejne NA. Będę się musiała w końcu przełamać. Poza tym zaciekawiłaś mnie "Powodem, by oddychać". ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie sens pierwszej powieści Tucker do dziś siedzi w pamięci ;)

   Usuń
 18. Kurcze, Hopeless było dla mnie nie do strawienia...

  OdpowiedzUsuń
 19. Już zdążyły porwać moje serce. Maybe soneday, cóż to była za lektura! Do dziś o niej pamiętam, często słucham ścieżki dźwiękowej i uważam, ze to tej książce należy sie ekranizacja! Morze spokoju, piękna książka nie mogałam sie od niej oderwać. Hopeless wyciskacz łez, ale porywa tylko z losing hope, w komplecie ;) piekna katastrofa to pierwsze NA jakie przeczytałem, choć odbijało mi się piórami, od gołąbka (no ike można!) to jestem zachwycona, przepadłam tezw dla chłodzącej katastrofy. Utrata była piękna, ale ro Toxic skradł moje serce ;) do Twojej listy dodałabym jeszcze kochając pana Danielsa, bardzo mi sie podobało. No i oczywiście Tak blisko, które skradło moje serce i duszę ;)
  No nieee to sie rozpisałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Kochając pana Danielsa" muszę w końcu zrecenzować, bo czytałam, wyrobiłam swoją opinię, ale jej nie spisałam :(

   Usuń
 20. Czytałam "Hopeless" oraz "Losing Hope" i obie te książki naprawdę mnie wzruszyły. Teraz panuje chyba moda na pisanie tej samej historii z punktu widzenia innego bohatera, a jednak mimo to, można powiedzieć, że wersja Holdera jest niezbędnym urozmaiceniem książki dla fanów Hoover. Mnie zachwyciła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem, czy panuje moda... Tak naprawdę na polskim rynku mamy takich niewiele.

   Usuń
 21. zgadzam się z Tobą, wszystkie książki porywające :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Chyba we wtorek pognam do księgarni :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Czuję się dumna wiedząc, że czytałam wszystkie :) Moja najukochańsza książka Maybe Someday :) uwielbiam też: Dziesięć płytkich oddechów ( chociaż zawiodłam się na najnowszej książce tej autorki), Powód by oddychać, Hopeless i Utrata :) dzięki za przypomnienie mi ich

  OdpowiedzUsuń

Na blogu korzystam z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności Bloga.