08 sierpnia 2015

Rarytas dla graczy: "Wiedźmin. Kompendium wiedzy o grze"

Ach, ten Geralt! Kto nie poświęcił mu choć odrobiny uwagi, niech podniesie rękę. Ha, wiedziałam, że żadnej w górze nie zobaczę. "Wiedźmin" znany jest nie tylko jako kultowa seria książek Andrzeja Sapkowskiego, ale przede wszystkim jako cykl gier. A ja prezentuję Wam dziś kompendium wiedzy o nich.

~ * ~


Tytuł: Wiedźmin. Kompendium wiedzy o grze.
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 
maj
 2015
Liczba stron: 173
Natalia - ocena: 9.5/10

W ostatnim czasie zbiór opowiadań, w którym po raz pierwszy ukazał się słynny wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, trafił na listę bestsellerów w Stanach. Sukces ten seria niewątpliwie zawdzięcza grom znanym na całym świecie. Wiedźmin stał się postacią powszechnie rozpoznawalną i zagwarantował autorowi ogromną sławę. W końcu na polskim rynku pojawiła się publikacja zbierająca informacje z książek i gier w jednym miejscu. Wiedźmin. Kompendium o świecie gier to istna gratka dla fanów i nie tylko.


Album zbiera wszystkie informacje o serii gier Wiedźmin, nawiązując również do ich książkowych odpowiedników. Tłumaczy pojęcia, przedstawia świat i wszelakie potwory, które po nim grasują, a wreszcie pomaga nam zrozumieć tajniki egzystencji Wiedźminów. Informacjom towarzyszą przepiękne ilustracje, urozmaicające lekturę i wzmagające zainteresowanie grami. 


Zacznijmy od tego, że takich książek jest dość mało. Istnieją przewodniki po planach filmowych lub zbiory tekstów dotyczących jakichś elementów w książkach. Istnieją też poradniki z radami, co i jak zrobić, by przejść grę. Ta jednak to coś zupełnie innego. Pod pięknie wykonaną okładką, znajduje się równie niesamowite wnętrze. Przepiękne ilustracje i bogate w informacje teksty to dwa elementy, dla których warto kupić tę pozycję. 


Grafika jest po prostu fenomenalna. Dawno nie widziałam tak dokładnie wykonanych ilustracji do jakiegokolwiek albumu. Przedstawiają one nie tylko mordercze stworzenia i postaci z gry, ale również liczne krajobrazy i miejsca akcji. Dostajemy lepszy widok na broń dostępną w grze i dokładny opis, która do czego się nadaje. 

Teksty porażają mnogością informacji. Możemy poznać tajniki polityki wiedźmińskiego świata, szczegółową geografię, ciekawostki kulturalne. Znajdziemy też dokładne charakterystyki wszelkich bestii i wielu postaci, dowiemy się więcej o samym Geralcie i jego kompanach.
Świetną rzeczą jest płynne połączenie świata książkowego i komputerowego. Informacje się ze sobą zgrabnie przeplatają, dzięki czemu czytelnik dostaje pełny widok na rzeczywistość wiedźminów.

Co ciekawe, rozdziały mają własną narrację. I tak przykładowo historię głównego bohatera - Geralta - opowiada jego przyjaciel, Jaskier, co moim zdaniem jest świetnym zabiegiem, gdyż kto lepiej mógłby go opisać? Sam Geralt z kolei popisuje się wiedzą w rozdziale o potworach, których niewątpliwie jest świetnym znawcą. To wyróżnia tę pozycję na tle innych i sprawia, że publikację czyta się niemal jak książkę ze zbiorem różnych historyjek

"Wiedźmin. Kompendium o świecie gier" to pozycja niepowtarzalna, którą każdy fan serii gier powinien mieć w swojej biblioteczce. Czekałam z recenzją do momentu, gdy dotrę do trzeciej z gier, by sprawdzić, czy książka dalej pozostaje wierna komputerowemu światowi i nie zawiodłam się. Gorąco polecam ją każdemu, kogo fascynuje choć trochę wiedźmiński świat i z uwielbieniem wspomina rozgrywkę.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Agora oraz portalowi Duże Ka.
Recenzja została opublikowana na portalu Duże Ka.

11 komentarzy:

 1. O całkowicie nie dla mnie ;)
  http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie również :) Ale dla kuzyna prezent idealny.

   Usuń
 2. No i mam kolejną pozycję do kupienia :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo proszę o wsparcie akcji #ocalksiazki. To naprawdę mały gest, który może dać bardzo wiele nam, czytelnikom. Proszę zajrzeć, choć na chwilę!
  http://kultusarnie.blogspot.co.uk/2015/08/ocalksiazki.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie ustawa o stałej cenie książki jest bzdurą.

   Usuń
 4. Hah, zdecydowanie nie dla mnie xd nie za bardzo kojarzę grę i książka chyba też jest o takim tytule, nie? Raczej po to nie sięgnę :P
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ilustracje robią wrażenie, ale ogólnie książka nie w mojej strefie zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wolę pograć niż czytać o grze, ale może dla ilustracji bym się skusiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka rozjaśnia wiele spraw z wiedźmińskiego świata :)

   Usuń

Na blogu korzystam z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności Bloga.